Emrah Serbes üzerine

Erkekliğin onda dokuzu kaçmaktır lafını ben uydurmadım, muhtemelen bir başka kadın da uydurmadı. Erkeklerin kendilerine laf kondurmamak için icat ettiği bir terim olduğunda hemfikirsek yazıya devam edelim.

Emrah Serbes, memleket erkeklerini şaşkına çeviren bir açıklamayla cezaevine gitti. Haklı haksız, zamanlı zamansız derdinde değilim.

Burada altı çizilmesi gereken nokta, bir erkeğin bir şey itiraf etmesi. Erkeklerin yaşı kaç olursa olsun ergenliğini tamamlamamış ‘afacanlar’ olduğunu düşünmüşümdür çoğu zaman. Elinde top, yüzü kıpkırmızı ve kırık bir camın önünde duran erkek çocuk, camı kırdığını nasıl itiraf etmiyor ve “ben yapmadım” diyorsa, yetişkin ve çapkın bir erkeğin yanında bir kadınla yakalanması durumunda “kendisini tanımıyorum” demesi aynı mantıkla açıklanabilir. Erkek cinsi zorda kalınca yalan söyler, sıkışınca ne diyeceğini bilemez, kaçar, uzar, yok olur…

YANIMDAKİ KADIN DA KİM?

Kocasının kendisini aldattığına emin olan bir arkadaşım kaç yıl boyunca uğraştı, bir itiraf alabilmek için. “Boşver bırak gitsin, çok üzülüyor, eziliyorsun” dediğimde, “Tamam yaptım dediğini duymadan olmaz” demişti.

Sevgilisini bir yatakta uygunsuz vaziyette yakalayan bir kadın tanımıştım, adam “kim bu kadın, neler oluyor, içkime ilaç mı atıldı” gibisinden sayıklamıştı.

Kadınlar erkeklere inanırlar, inanmak isterler. Tanıdığım o kadın, sevgilisinin başına bir hal geldiğine ve yanında çıplak yatan kadını tanımadığına inanmıştı. İnanmak yolunu seçmişti.

İtiraf etmez erkek, işte bu sebepledir ki, erkek köşe yazarları Emrah Serbes üzerinden sadece vicdan muhasebesi yapmakta, “yakalanacağını anlamıştı tabii” demekte.

ARTIK T HARFİ VAR SONUNDA

Öyle ya da böyle, şu ya ada bu sebeple, “evet yaptım suçluyum, hatalıyım” diyen bir erkek gördüm ya memlekette, artık ölsem de gam yemem. Başına silah dayansa da suçunu itiraf etmeyen nicesi gelmiş geçmiş adliyelerden, suçu sabit olsa bile son nefesine kadar “ben yapmadım” diyenler…

Erkekliğin onda dokuzu kaçmaktır lafına öyle inanmışlar ya da hata yapmak ve yanlışa sapmaktan öyle utanıyorlar ki, söylemeye dilleri varmıyor.

Emrah Serbes, yazarlığına bayıldığım adam, suçlu olduğunu ve zafiyetini itiraf ettiği için, gönlümdeki yerini korumuştur. Siz ne derseniz deyin Ertuğrul Özkök beyefendi…

İroniye bakın ki “soyadımın sonunda ‘t’ harfi yok” diye defalarca açıklama yapan Serbes, ‘t’ tipi cezaevine yollandı. Artık adının değilse de sıfatının da sonunda t var, ne gaip…

 

ELİF AKTUĞ

0 532 322 11 89

twitter/elifaktug

www.elifaktug.com

 

EVA