Göstermelik ampute sevgisi…

Zor yazı ama yazacağım zira ikiyüzlülükle/ikiyüzlülerle alakalı ciddi bir takıntım var. Ampute Futbol Milli takımı Avrupa şampiyonu oldu duymayan kalmamıştır. Alkışladık, zevklendik, ağzımızın suyu altı; hele de İzlanda mağlubiyetinden sonra ezikliğimiz bir nebze azaldı sayelerinde. Sosyal medyada fotoğraf paylaşmayan, durumun avantajından yararlanmayan kalmadı. Moda olanı, popüler olanı paylaşmak gibiydi, hayatında sporla, futbolla haşır neşir olmayan nice insan, bir anda futbolla yatıp kalkıyormuşçasına heyecana kapıldı. Uzaktan ürkerek izledim, izlemeye devam ediyorum bu sevdayı.

İNANMIYORUM SEVGİNİZE

Futbolcularımız bakalım bundan sonra hangi gazetenin spor sayfasında ne kadar yer alacak, hangisi hangi takıma transfer olacak, kaç lira kazanacak, gelecek için nasıl planlamalar yapılacak? Her şey göstermelik. Her şey anlık. İnanmıyorum, sevginize, ilginize, alkışlarınıza. Sokakta bugüne kadar kaç kişi gördünüz tekerlekli sandalye ile rahatça dolaşabilen, koltuk değneğiyle işe giden, acıyan bakışlarla karşılaşmadan alışverişini yapan? Yok, yalan söylemeyin, iki bacakla, iki ayakla yürümek mümkün değil bizim kaldırımlarda. İş bulmak, bir işte kalmak, kariyer yapmak, uzuvları eksiksiz olana zor; hoşgörü, iyi niyet, saygı, yardımlaşma, destek olma sözlüklerden çıkalı çok oldu. Ne zaman hangi yaraya merhem oldunuz da, futbolcuların şahsi başarılarının gururunu paylaşıyorsunuz? Merak ediyorum gerçekten.

HADİ MAHCUP EDİN BENİ

Övgünün, alkışın, başarının ekmeğini yerken oradasınız da, o çocuklar başarısız olsaydı, elenseydi, sadece futbol oynuyorlar, spora gönül vermişler diye hangi şartlarda destekleyecektiniz. Desteksiz atmayın. Kendiniz dürüst olun, olabilirseniz. Kaç gazi için ne yaptınız, kaç muhtaç durumda olana el uzattınız. Ampute Futbol Milli takımın başarısı boğazınıza dizilsin istiyorum, kusura bakmayın ama sadece gıpta edebilirsiniz, kendi başarısızlıklarınızdan, olamamışlığınızdan utanabilir, sahte alkışlarınız altında ezilebilirsiniz. Hadi beni mahcup edin, şu dakikadan sonra, sokakta gördüğünüz birinin koluna girin, görmeyen/duymayan/konuşamayan birine iş verin, aş verin, imkan sağlayın, kalkıp tek tek özür dileyeyim milyonlarca ‘sağlam’, ‘eksiksiz’ adamdan.