Kemal Sunal sinemasını hiç sevmedim

 

Bugün doğum günüm, çenemi tutmayı beceremediğim yaşlardayım. Tutmak zorunda olmadığım, en özgür hissettiğim. Kimseden korkmamak değil benimki, kimseyi takmamak. Sevilmek, beğenilmek, alkışlanmak derdinde olmamak. Mahalle baskısı zerre umurumda değil. İtiraf ediyorum, içimde kalmasın:

*Kemal Sunal filmlerini hiç sevmedim. Küfürlerini şaka olarak algılayıp gülmedim. Tanısam severdim harika bir adammış Kemal Bey ama kusura bakmayın, sinema olarak adlandırmıyorum o filmleri.

*Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Ümit Besen ve benzerlerini hiç dinlemedim, asla keyif almadım. Son derece kasvetli, sıkıcı, agresif buluyorum bu tür müziği. Orhan Baba’yı çok severim, inanılmaz kültürlü, tarih bilgisi muazzam derin, aydın bir insandır ama müziğini kendi öz irademle dinlemiş değilim.

*İşkembe çorbası hiç sevmem, içeni de sevmem. Babam hariç. Görmeye tahammülüm yok.

HÜLYA AVŞAR YETENEKSİZ

*Kokoreç hiç yemedim, kokusuna bile dayanamam. Sanırım iç organlarla alakalı bir sıkıntım var.

*Orhan Pamuk ne kadar ödül alırsa alsın, ne kadar okunursa okunsun, sevmiyorum.

*Nuri Bilge Ceylan sinemasından zinhar hoşlanmıyorum. Sıkıntıdan uyuyakalmadığım bir filmi bile yok, üstelik ciddi bir sinefiliyim. Uzakdoğu ve Kuzey Avrupa sinemasına bayılırım. Sözsüz, diyalogsuz filmleri çok severim ama Ceylan, kaskatı yapıyor zihnimi.

*Çeşme ve Bodrum’u sevmiyorum. Mecbur kaldığım için defalarca gitmişimdir ama kendi irademle bir tatil beldesi seçsem, ilk yüz listeme sokmam.

*Hülya Avşar’ın sinemada son derece yeteneksiz olduğunu düşünüyorum, keza müzikte de öyle. Mükemmel bir ‘ünlü’, o kadar.

*Yılmaz Özdil yazılarındaki fikirlerini sevdiğim ama yazı dilinden hoşlanmadığım bir köşeci.

HODRİ MEYDAN, BUYURUN YAZI YAZIN

*Sözcü gazetesinde Ertuğrul Akbay’ın gençlik sırlarını görmekten nefret ediyorum.

*Gazetelere doldurulmuş, kendi dilinden bihaber, herhangi bir konu hakkında uzmanlaşmış olmayı bir kenara bırakın, genel kültürü yerlerde sürünen editörlerden ve hatta köşe yazarlarından tiksiniyorum.

*Köşe yazarlarına şunu öneriyorum, eğer yürekleri varsa, bir editör elinden geçmemiş ve düzeltilmemiş metinlerini yayınlasınlar. Hep birlikte gülelim. Ya da ağlayalım, bilemedim…

*Atatürkçülük ve dinden beslenen ve siyasetini bu iki kavrama üzerine kurmuş ve her fırsatta bağlılıklarını dile getiren insanlardan ödüm patlıyor.

*Ekranda bir şekilde var olan ve var olma sebepleri sadece bir şekilde konuşabilmesine bağlı insanlar yok olsun istiyorum.

*Cahillerden, özellikle okumuş cahillerden, görgüsüzlerden, aile terbiyesi almayanlardan hiçbir iş kolunda yararlanılmasın gibi bir fikrim var.

*Her şeyi ötekileştirirken, kendini öteki olarak görene öfke saçan; bilmediğinden, anlamadığından ödü patlayanların, patlayıp gitmelerini diliyorum…

GEÇEN ZAMANA AŞK OLSUN

*Kuran’dan ve İslam’dan haberi olmayan, ama bilgisi olamadan konuşanlardan, yorum yapanlardan bir hayli çekiniyorum. Buna dindar yobazlar da dahil, eline bir kez kitap almamış ama duyduğu hurafelerle dini yorumlamaktan çekinmeyen akıllı bıdıklar da dahil.

*Birilerinin bir yere getirdiği şanslı insanların, bunun ne kadar önemli olduğunu fark etmeyip, bulundukları konumun ve yetkilerinin b..nu çıkarmalarının hukuken bir yaptırımı olmalı diyorum.

*Son olarak yeni yaşımı kutluyorum, kendime ve zekama bayılıyorum, çok bilmekten, farkında olmaktan, algı fazlalığından, daha doğrusu her türlü fazla olmaktan ötürü mutlu ve kimi zaman yalnız olduğumu biliyorum ama geçen zamana da aşk olsun diyorum…